روزنامه اعتماد ملی به دلیل وانمود كردن آزادی بیان و انعكاس چند صدایی در جامعه و. . . از افراد و نویسندگان مختلف و بعضاً مسأله دار استفاده می كرد. در این روزنامه می توان از مقالات برخی از عناصر ضدانقلاب فراری، تا اطلاعیه سوگواری برای كاریكاتوریست حامی سلمان رشدی، تا تجلیل از بازیگران و هنرپیشگان نه چندان خوش نام، تا مقالاتی در ترویج موسیقی و نوازندگی و اخباری از فرقه های منحرف و. . . پیدا كرد. همچنین اهانتها و استفاده از كلمات ناشایست علیه دولت و شخص رئیس جمهور و درج مقاله آواز دلفینها - كه حتی با عذرخواهی رسمی كروبی از احمدی نژاد همراه بود - كامل شد.
خبر كاندیداتوری كروبی در این روزنامه با چاپ عكسی با دستی بر چانه و نگاهی خندان با زمینه سبز، این گونه تیتر شد: «برای تغییر می آیم. من هولوكاست را مطرح نمی كنم. مدارك را ورق پاره نمی خوانم و همه را علیه خود بسیج نمی كنم و. . . ».
كسانی كه از كاندیداتوری كروبی احساس نگرانی كرده بودند، از طریق تشكیل شورای حكمیت تلاش داشتند تا كروبی را به انصراف از این قصد متقاعد سازند. اما طولانی شدن زمان اعلام نامزدی خاتمی موجب شد تا كروبی از این ساز و كار ( شورای حكمیت) كه از تركیب پیشنهادی آن نیز راضی نبود، خارج شود و نامزدی خود را اعلام كند. وی از همان ابتدا تصمیم جدّی بر ماندن گرفته بود و علی رغم برخی تلاشها برای انصراف وی از كاندیداتوری، اعلام كرد كه «برای حضور در انتخابات جدّی هستم و با تصمیم به حضور آمده ام و به نفع كسی كنار نمی روم». وی كه برای آمدن رایزنیهایی را با شخصیتهای بزرگ از جمله مقام معظّم رهبری انجام داد در اوّلین مصاحبه خود محمود احمدی نژاد را جدّی ترین رقیب خود قلمداد كرد.
كروبی در 15 بهمن 87 طی صدور بیانیه ای به صورت رسمی حضور خود را در انتخابات اعلام كرد و مهمترین دغدغه خود را این گونه اعلام كرد: «این جانب با توجه به وضعیت خطیر كشور و مشكلاتی كه مردم به دلیل اتخاذ سیاستهای شتاب زده و غیركارشناسانه در سالهای اخیر ]دچار[ آن شده اند، خود را موظف می دانم با حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده برای تغییر و بهبود امور گام برمی دارم و در این راه دست یكایك كسانی كه دل در گرو این آب و خاك و انقلاب دارند را می فشارم. » وی در ادامه بیانیه خود، یكی از شعارهای محوری خود را احیای برنامه ریزی و احترام به خرد جمعی دانست و گفت: «اوّلین هدف من كه در ذیل شعار احیای برنامه ریزی صورتبندی شده است، درصدد بازسازی تشكیلات و شوراهای برنامه ریزی در ساختار دولت و اعتبار بخشیدن به جایگاه مشاوره، كارشناسی و خرد جمعی و نیز پذیرش دانش، علم، منطق و عقلانیت مبنای این مشاركت و برنامه ریزی است. »
كروبی در نشست مطبوعاتی كه با حضور غلامحسین كرباسچی (شهردار اسبق تهران) برگزار شد، در ابتدا كرباسچی را به عنوان مشاور ارشد انتخاباتی خود معرفی كرد و به پرسش خبرنگاران پاسخ گفت. وی در پاسخ به این كه «مهمترین محور برنامه شما برای انتخابات آینده چیست؟» گفت: «ما جلسات متعددی داریم، در همه بخشها كار می شود، در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برنامه ریزیهایی را تدوین خواهیم كرد. »كرباسچی نیز در این نشست در خصوص این كه چرا با وجود انتقاداتی كه به شما صورت گرفت، ریاست ستاد كروبی را پذیرفتید؟ پاسخ داد: «از ابتدا قرارم این بود كه در خدمت ایشان به عنوان مشاور باشم، اما ایشان لطف كردند این سمت را گسترده تر كردند. »
در پی اعلام كاندیداتوری كروبی دبیركل ّ حزب اعتماد ملی علاوه بر حزب متبوعش، برخی گروهها نیز اعلام حمایت خود را از كاندیداتوری وی اعلام نمودند. ارگان گروهك فدائیان خلق طی بیانیه ای رسماً از نامزدی كروبی دفاع كرد. آنها ضمن حمله به احمدی نژاد نوشتند: «برای كسی جای تردید نباید باشد كه پیروزی مجدّد احمدی نژاد یك فاجعه بزرگ ملی است و در حال حاضر كروبی است كه قادر است از تحقق فاجعه جلوگیری كند» آنها همچنین از كروبی خواستند برای ایجاد جبهه قدرتمند در برابر احمدی نژاد از میان افرادی مانند خانم شیرین عبادی، عمادالدین باقی، عباس عبدی یكی را به عنوان معاون اوّلی برگزیند. »
گروهك حزب دموكرات از دیگرگروههایی بود كه از كروبی حمایت كرد. آنان در بیانیه خود آوردند: «در رژیم جمهوری اسلامی امكان انتخابات آزاد وجود ندارد و آنهایی هم كه به پیروزی دست می یابند، نمی توانند به برنامه های خود جامه عمل بپوشانند. . . اما اقدام آقای كروبی كه برای اوّلین بار از سوی یك نامزد ریاست جمهوری در رژیم اسلامی عنوان شده، با هر منظوری كه بوده باشد، امری مثبت است. »
عباس عبدی (حامی كروبی) ضمن بیان تلاشهای برخی برای تخریب كروبی بیان داشت: «عده ای از روی صداقت یا بر مبنای جنگ روانی كوشیدند كه اجماع میان كروبی و خاتمی و سپس موسوی را در دستور كار قرار دهند. عده ای صادقانه فكر می كردند به نفع انتخابات است و عده ای دیگر آن را در جهت تخریب و جنگ روانی به كار می برند تا به زعم خود روحیه طرفداران و نامزد مورد نظر ( كروبی) را تضعیف كنند. در كوتاه مدت هم موفق شدند، اما مشكل جنگ روانی این است كه اگر بر مبنای منطقی استوار نشود، در ادامه به ضد شورش تبدیل می شود. » رسول منتجب نیا (قائم مقام حزب اعتماد ملی) در استان فارس در دیدار با سران عشایر این استان با اشاره به برخی برخوردهای تند اصلاح طلبان با كروبی گفت: «كروبی همان فردی است كه امروز از دوستان چهل ساله خود بی وفایی دیده است و از پشت به او خنجر زده اند. آنهایی كه دست پرورده وی بوده اند و از مواهب او استفاده می كردند، امروز نمك نشناس شده اند. » عباس عبدی در سخنانی در خرم آباد ضمن حمایت از كروبی گفت: «اگر بتوان در مجموعه سیاستمداران ایران پنج نفر بامرام را پیدا كرد، بدون شك بالاترین آنها مهدی كروبی است. »
مسعود سلطانی فر (مسؤول اجرایی ستاد انتخابات حزب اعتماد ملی) با اشاره به سفرهای كروبی به استانهای مختلف كشور گفت: «حضور دبیركل ّ حزب اعتماد ملی در استانهای مختلف باعث شد موقعیت وی نسبت به رقیب اصلاح طلب خود در جایگاه بهتری قرار گیرد. اما با این اوصاف معتقدم انتخابات به دور دوم كشیده خواهد شد و یكی از آنها كروبی است. » الیاس حضرتی (از دیگر حامیان كروبی) در گفتگو با فارس وضعیت رأی كروبی را خیلی عالی دانست و گفت: « كروبی با سرعت و قدرت به جلو می رود و اگر مشاركت عامه زیاد باشد، با احتمال 80 تا 90 درصد كروبی در مرحله اوّل رأی می آورد. »