در حالی كه شایعه حمایت جامعه روحانیت مبارز از كاندیداتوری حسن روحانی بسیاری را شوكه كرده بود، اما پس از مدتی این شایعه با انتشار اطلاعیه ای از سوی جامعه روحانیت مبارز تكذیب شد.
در ادامه تلاشهای ادوار تحكیم وحدت، جمعی از اعضای شورای مركزی سازمان دانش آموختگان با حضور در بیت حسینعلی منتظری (قائم مقام مخلوع رهبری) با وی دیدار و گفتگو كردند. منتظری در آن دیدار گفت: «معتقدم اگر اصلاح طلبان در انتخابات چند دسته باشند شكست خواهند خورد و به همین دلیل باید با هم هماهنگ باشند و مردم را دعوت به حضور كنند. چرا كه اگر مردم نسبت به سرنوشت خود بی تفاوت باشند، طبیعی است كه میدان خالی می شود و افراد شر بر سر كار خواهندآمد!» وی درخصوص كاندیداتوری عبدالله نوری گفت: «من آقای عبدالله نوری را فرد صالحی می دانم و به او علاقه دارم، اما ایشان با سد شورای نگهبان مواجه است. البته اگر توافق همه گروهها بر یك فرد باشد، شورای نگهبان هم نمی تواند آن فرد را رد صلاحیت كند. »
در روزهای منتهی به ایام انتخابات دهم برخی خبرها حاكی از آن بود كه عده ای در صددند تا انتخابات را مخدوش نشان داده و سلامت انتخابات را زیر سؤال برند. مقام معظّم رهبری به عنوان چراغ راه انقلاب با رهبریها و روشنگریهای خود همواره طرح دشمنان را برملا ساخته و در ایام انتخابات گوناگون، ترفندهای دشمن برای كم رونق كردن انتخابات را افشا و لزوم هوشیاری ملّت ایران را یادآور شدند.
مقام معظّم رهبری در دیدار پرشور معلمان و كارگران و پرستاران به مناسبت روز معلم و كارگر و پرستار از اقدامات برخی برای ایجاد خدشه در انتخابات پرده برداشتند و فرمودند:
«یكی از دشمنیها همین است این پدیده با ارزش تأثیر حضور مردم و نقش آفرینی مردم در اداره كشور را در تبلیغات خودشان نفی كنند یا ندیده بگیرند یا انكار كنند. بارها و بارها در اظهارات صریح شان، در اظهارات كنایه آمیزشان، در انتخابات كشورمان خدشه كردند. نه، انتخابات كشور ما از انتخابات اكثر این كشورهای مدعی دموكراسی، هم آزادتر است، هم پرشورتر است، هم انگیزه مردم در این انتخابات بیشتر است. انتخابات پرشور، انتخابات خوب سالم. دشمن خدشه می كند. از دشمن انتظاری هم جز دشمنی نیست. چه انتظاری هست؟ بی توقعی از دوستان است. بی توقعی از دوستانی است كه جزء این ملتند؛ واقعیت را دارند می بینند، می بینند این انتخابات چگونه سالم و متقن انجام می گیرد. در عین حال، همان حرفی را كه دشمن می زند، اینها هم می زنند! من انتظارم این است؛ كسانی كه با ملّت ایرانند، جزء ملّت ایرانند، توقع دارند ملّت ایران به آنها توجه كنند، اینها دیگر علیه ملّت ایران حرف نزنند و انتخابات ملّت ایران را زیر سؤال نبرند. مرتب تكرار نكنند كه آقا این انتخابات سالم نیست. انتخابات، انتخابات نیست. چرا دروغ می گویند؟ چرا بی انصافی می كنند؟ چرا خلاف واقع می گویند؟ چرا این همه زحماتی را كه این ملّت و مسؤولین در طول این سالها متحمل شدند، ندیده می گیرند؟ چرا؟ چرا ناسپاسی می كنند؟ انتخابات در دوره های گذشته سالم بوده. در مواردی كه شبهاتی پیش می آمد ما فرستادیم تحقیق كردند، دنبال كردند. در یكی از مجالس گذشته شایعاتی پیدا شد. بعضیها دلایلی آوردند، حرفهایی زدند انتخابات ناسالم است. توقع داشتند كه در برخی از شهرهای مهم از جمله تهران، انتخابات باطل شود. اما افراد وارد و مطلعی را فرستادیم تحقیق كردند، مطالعه كردند، دیدند نه؛ خدشه در انتخابات نیست. در بین این هزارها صندوق ممكن است در دوتا پنج تا صندوق خدشه هایی به وجود بیاید. این انتخابات را خراب نمی كند. این هم مال بعضی اوقات بوده است. گاهی یك گروهی، یك جناحی - از این جناحهای معمولی كشور كه شماها این جناح بندیها را می شناسید - برسر كار بودند، نتیجه انتخابات به ضرر آنها و به نفع جناح مقابل شده. مكرر این اتفاق افتاده. چطور این انتخابات را كسی ممكن است زیر سؤال ببرد؟» ایشان اضافه كردند: «ان شأالله همه ملّت ایران به كوری چشم دشمنان و با شور و علاقه و صمیمیت در انتخابات ریاست جمهوری، به پای صندوقهای رأی می آیند و انتخاباتی می آفرینند كه دشمن را خشمگین كند. »
« دولت نجات ملی» و « دولت وحدت ملی»، یا عبور از احمدی نژاد!؟


ادامه دارد..